Search gallery:

Benny Engelbrecht (11 images)

View: 250 | All
Benny Engelbrecht (født 4. august 1970 på Amager) er en dansk politiker, der siden 13. november 2007 har været medlem af Folketinget for Socialdemokraterne. Benny Engelbrecht var skatteminister 1. september 2014 - 28. juni 2015. Engelbrecht har tidligere været Socialdemokraternes erhvervs- og vækstordfører, formand for Transportudvalget og for Sydslesvigudvalget. Benny Engelbrecht er også tidligere medlem af Finansudvalget, Skatteudvalget,...
more »
twitterlinkedinfacebook
View: 250 | All